Takip Edin:

Ürtiker

Ürtiker

Ürtiker

Ürtiker, ya da halk arasındaki adıyla kurdeşen, deride kızarık, yer yer soluk kabarıklıkların oluştuğu bir alerjik bir durumdur. Derinin yüzeyel tabakalarının aniden ödemlenip şişmesiyle oluşur. Çok kaşıntılıdır, ayrıca yanma, batma eşlik edebilir. Oluşan kabarıklıklar birkaç saat içinde söner fakat yenileri oluşabilir. Küçük bir alana sınırlı olabileceği gibi tüm vücuda da yayılabilir, fakat bulaşıcı değildir. 5 kişiden birinin hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir durum olan ürtiker, çoğu zaman birkaç kez oluşup kendiliğinden geçer. Fakat bazen uzun süren, tekrarlayan ataklarla da seyrederek hayat kalitesini bozabilir. Ürtiker, vücuda dışarıdan veya içeriden etki eden herhangi bir alerjene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Başlıca nedenler;

  • Grip, soğuk algınlığı başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar,
  • Ağrı kesiciler, antibiyotikler, tansiyon düşürücü ilaçlar,
  • Böcek sokmaları, polenler,
  • Tiroid hastalıkları, romatizmal hastalıklar
  • Kuru yemişler, kabuklu deniz ürünleri, çocuklarda özellikle yumurta ve süt ürünleri başta olmak üzere çeşitli gıdalar, olarak sayılabilir.

Ürtiker tedavisinde öncelikle tetikleyici faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Bunun için ayrıntılı tıbbi öykü değerlendirilir, altta yatan sistemik bir hastalık, ilaç ya da gıda alerjisi olup olmadığı araştırılır. Tedavide ilk basamakta antihistaminik denilen alerji ilaçlarından faydalanılır, dirençli vakalarda farklı tedavi opsiyonları mevcuttur. Özellikle uzun süren, tekrarlayan ürtiker şikayetiniz varsa bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram