Takip Edin:

Tinea Versikolor

Tinea Versikolor

Tinea versikolor

Tinea versikolor (pityriasis versikolor), genellikle boyun, gövde, sırt ve kollarda deri renginden hafifçe açık veya koyu renkli yuvarlak lekeler biçiminde ortaya çıkan bir mantar enfeksiyonudur. Lekeler birleşip geniş alanları etkileyebilir.

Tinea versikolora sebep olan Malassezia adlı mantar türü hepimizin derisinde normal olarak bulunur. Ancak sadece bazı insanlarda, bu mantarın aşırı üremesi sonucunda tinea versikolor gelişir. Sıcak ve nemli ortam, aşırı terleme, yağlı deri yapısı gibi koşullarda mantarın üremesi artar. Ergenler ve genç erişkinler daha yağlı deri yapısına sahip olduklarından, daha sık etkilenirler, ayrıca yaz aylarında enfeksiyon sıklığı artar.

Tinea versikolor, bir mantar hastalığı olmasına karşın, bulaşıcı değildir; insandan ya da hayvandan bulaşmaz.

Tanı için genellikle dikkatli bir muayene yeterlidir, gerek duyulması halinde mikroskobik incelemeye başvurulabilir. Tedavide ilaçlı şampuanlar, losyon ve kremler kullanılır. İnatçı, tekrarlayan vakalarda ağızdan tablet tedavisi de gerekebilir. Sizin için en uygun olan tedavinin değerlendirilmesi için dermatoloğunuza başvurabilirsiniz.

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram