Takip Edin:

Skabies (Uyuz)

Skabies (Uyuz)

Skabies (Uyuz)

  • Uyuz, tıptaki adi ile “skabies”, sarcoptes scabieivon hominis adlı bir akarın neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu akar, cildin üst katmanına tüneller açarak girer ve yumurtalarını bırakır. Bu yabancı maddelere vücudumuzun verdiği tepki, özellikle geceleri artan şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Sıklıkla parmak araları, bilek, dirsek, ayak, göbek çevresi ve koltuk altında kaşıntıya ve kırmızı kabarıklıklara neden olan hastalık, kişinin genel sağlık durumunu için tehdit oluşturmasa da hayat kalitesini oldukça düşürür.
  • Uyuz sıklığı genellikle kış aylarında artış gösterir, fakat son dönemde ülkemizde görülme sıklığı oldukça artmıştır. Bulaşıcı bir hastalık olan uyuz, yakın kişisel temas ve kıyafetlerin ortak kullanımı ile bulaşır, kişisel hijyenden bağımsız olarak herkeste görülebilir.
  • Hastalığın tanısında deneyimli bir doktorun ayrıntılı muayenesi çoğu zaman yeterlidir, bazen deri örneklerinin mikroskobik incelemesine de başvurulabilir.
  • Uyuz bulaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması 6 haftayı bulabilir, bu nedenle uyuz tanısı alan bir kişinin yakın temas ettiği kişilerin de şikayeti olmasa bile tedavi alması gerekir.
  • Tedavide deriye sürülen çeşitli ilaçların yanı sıra kaşıntı giderici antihistaminik ilaçlardan faydalanılabilir. Ayrıca bütün kıyafetlerin 60°C sıcaklıkta yıkanması, temas edilen yüzeylerin temizlenmesi önemlidir. Temizlik önlemlerine dikkat edilmezse uyuzun tekrarlama riski yüksektir.
Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram