Takip Edin:

Sifiliz (Frengi)

Sifiliz (Frengi)

Sifiliz (Frengi)

Sifiliz, diğer adıyla frengi, Treponema pallidum isimli bakterinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkek ve kadınlarda yaklaşık aynı sıklıkta ve genellikle genç yaşta ortaya çıkar.

  • Sifilizin ilk belirtisi, cinsel ilişkiden yaklaşık 3 hafta sonra genital bölgede oluşan, yuvarlak, üzeri parlak, ağrısız bir yara (ülser) şeklindedir. Bu yaraya yakın lenf bezlerinde büyüme olur. Bu dönemde yaraya temas ile bulaşıcılık yüksektir. Yara 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir ve iz bırakmadan kaybolur.
  • İlk evrede tedavi edilmeyen hastalarda, 2 yıl içinde ikinci evre belirtileri ortaya çıkar. Bunlar vücutta kızarık döküntüler, el ayası ve ayak tabanındaki yaralar, ağız içinde beyaz kabarık lezyonlar gibi çok çeşitli formlarda Hastalık bu dönemde de bulaşıcıdır.
  • İlk iki evrede tedavi edilmeyen hastalarda yıllar sonra kalp, sinir sistemi, kemiklerde kalıcı hasar oluşabilir. Günümüzde etkin tedavi sayesinde bu üçüncü evre çok nadir görülmektedir.

Sifilis tanısında muayene bulgularının yanı sıra yaradan alınan sürüntünün mikroskopik incelemesi ve bazı kan tahlillerinden yararlanılır. Sifiliz tanısı alan hastaların diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da değerlendirilmesi ve partnerlerinin de tedavi edilmesi gerekir. Tedavi, hekiminiz tarafından belirlenecek uygun antibiyotikle yapılır.

Genital bölgenizde yara olmasına rağmen ağrı yoksa ya da böyle bir yara çıkmış ve tedavi uygulamadan birkaç ay içinde iyileşmişse vakit kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına başvurun.

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram