Takip Edin:

Prick Test

Prick Test

Prick Test

Prick Test Nedir? Nasıl Yapılır?

  • Prick test (delme testi), sıvı haldeki alerjen maddelerin çok küçük iğneler kullanılarak cilt altına verildiği bir testtir.
  • Genellikle ön kolun iç yüzüne uygulanır, 10-15 alerjen test edilir. 15-20 dakika sonra verilen maddelere karşı kızarma ve kabarma reaksiyonu ölçülerek değerlendirilir. 6 aylıktan itibaren her yaşta test yapılabilir.
  • Bu yöntemle en sık gıdalar (süt, yumurta, kuruyemişler vb.), ilaçlar, polenler, ev tozu akarı ve hayvanlara karşı alerjiler test edilir. Test maddeleri hastanın öyküsüne göre belirlenir.
  • Testten bir hafta önce alerji ilaçlarının ve test bölgesine sürülen kremlerin kesilmesi gerekir.

 

Kimlere prick test yapılır?

  • Alerjik rinit, yıl boyunca ya da mevsimsel olarak hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntıyla seyreden bir hastalıktır. Sıklıkla polen, ev tozu akarı ve hayvan alerjileri bu duruma neden olur. Astım hastalarında da aynı alerjenler astım ataklarını tetikleyebilir. Etkeni saptamak için prick test yapılır.
  • Ürtiker (kurdeşen) deride yüzeyel kızarık kabarıklıklar oluşması durumudur. Anjioödem ise derinin derin katmanlarının ödemlenmesi sonucu özellikle yüzde oluşan şişliklere verilen isimdir. Bu iki durum çoğunlukla kendiliğinden, nedeni bilinmeyen bir şekilde olur, fakat bazen gıdalarla (özellikle süt, yumurta, kuruyemişler, kabuklu deniz ürünleri), ilaçlarla (özellikle antibiyotikler ve ağrı kesiciler) tetiklenebilir. Bu yönde bir şüphe varsa prick testten faydalanılabilir.
  • Atopik dermatit, deride kuruluk, kaşıntı ve kızarık döküntülere neden olan, çocuklarda sık görülen bir kronik egzamadır. Hastaların bir kısmında egzama gıdalarla alevlenebilir. Bu yönde bir şüphe varsa prick test yapılabilir.
Date:
Categories:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram