Takip Edin:

Polimorf Işık Erupsiyonu

Polimorf Işık Erupsiyonu

Polimorf Işık Erupsiyonu

  • Polimorf ışık erupsiyonu, güneş (ultraviyole ışık) maruziyeti sonrası deride oluşan bir tür döküntüdür. Güneş maruziyetinden 1-2 saat sonra ortaya çıkan kızarık, kaşıntılı kabarıklıklar şeklindedir. Yanma-batma hissi de olabilir, minik su kabarcıkları eşlik edebilir. Bu döküntüler bir hafta içinde kendiliğinden iz bırakmadan geriler.
  • Güneşe çıktıkça döküntüler tekrarlar. İlkbahar ve yaz aylarında şikayetler başlar, yaz sonuna doğru cildin güneşe tolerans geliştirmesiyle şikayetler azalır ve kışın kaybolur. Genellikle her sene ilkbaharda döküntüler tekrar eder, hastalık şiddeti zamanla azalıp yıllar içinde kendiliğinden iyileşebilir.
  • Polimorf ışık erupsiyonu, bağışıklık sisteminin, güneş (ultraviyole ışık) maruziyeti sonrası deride oluşan değişikliklere aşırı tepki vermesi nedeniyle oluşur. Genellikle 30 yaşından önce başlar fakat her yaşta görülebilir. Kadınlarda daha sıktır.
  • Tanıda öykü ve fizik muayene genellikle yeterlidir. Doktorunuz gerek görürse ek kan tahlilleri istenebilir, döküntülerden biyopsi (parça) alınabilir. Deriye ultraviyole ışık uygulayarak tepkisini değerlendiren testlerden faydalanılabilir.
  • Güneş hassasiyetini tamamen ortadan kaldıran bir ilaç yoktur, bu nedenle güneşten korunmak tedavide esastır. Kortizon içerikli kremler döküntülerin gerilemesini kolaylaştırır, kaşıntıyı azaltıcı antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Şiddetli hastalarda ağızdan ilaç tedavisi gerekebilir.
  • Şikayetleri yoğun olan kişilerde fototerapi (ışık tedavisi) yapılabilir. Çok düşük başlayıp giderek artan kontrollü dozlarda ultraviyole ışık maruziyeti ile güneşe karşı tolerans oluşması sağlanır.

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram