Takip Edin:

Molluskum Kontagiosum

Molluskum Kontagiosum

Molluskum kontagiosum

Molluskum kontagiosum genellikle çocuklarda görülen, zararsız denebilecek bir deri enfeksiyonudur. Birkaç milimetre çaplı, içi beyaz bir maddeyle dolu, sivilceye benzeyen deri renginde ya da pembemsi kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkar. Bazı lezyonların ortasında hafif bir çöküklük bulunur. Genellikle birkaç tane lezyon olur fakat bazen çok yaygın olabilir. Yüzde ya da vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. İçindeki beyaz maddede virüsler bulunur ve kaşınması kurcalanması halinde vücudun başka bir yerine yayılabilir ya da yakın temas halinde olunan başka bir kişiye bulaşabilir. Yetişkinlerde genital bölgede yerleşen lezyonlar cinsel temasla da yayılabilir.

Molluskumun tipik görüntüsü nedeniyle genellikle sadece muayene tanı için yeterlidir. Gerek duyulursa lezyondan örnek alınıp mikroskop altında da incelenebilir.

Tedavide lezyonların üstüne uygulanacak bazı kremler ve solüsyonlardan faydalanılabilir, kryoterapi (sıvı nitrojen ile dondurma tedavisi) yapılabilir. Büyük lezyonların delinip içinin boşaltılması da bir seçenektir. Lezyonlar kurcalanıp mikrop kapmadığı takdirde iz bırakmadan iyileşir. Sizin ya da çocuğunuzun cildinde bu tarz kabarıklıklar varsa dermatoloğunuza başvurabilirsiniz. 

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram