Takip Edin:

Miliaria Rubra (İsilik)

Miliaria Rubra (İsilik)

Miliaria Rubra (İsilik)

İsilik, tıptaki adıyla miliaria rubra, yaz aylarında bebeklerde ve çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Sıcak, nemli ortamda çalışan ve çok terleyen yetişkinlerde de oluşabilir. Genellikle ense, boyun, kıvrım bölgeleri gibi terin biriktiği bölgelerde minik kızarık kabarıklıklar olarak görünür. İsiliğin iç organlarla ya da başka bir hastalıkla ilişkisi yoktur.

Yaz aylarında terleme artar, özellikle cilde yapışan sentetik kıyafetler giyiliyorsa terin deriden buharlaşması zorlaşır. Derinin sürekli nemli kalması ve sürtünme ter bezlerinin tıkanmasına yol açar. Ürettiği teri boşaltamayan ter bezlerinde kızarıklık ve hassasiyet oluşur.

İsilik tedavisinde öncelikle terlemenin azalması için mümkünse çok sıcak ortamlardan kaçınmak gerekir. Sentetik ve dar kıyafetlerden kaçınıp pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Sık sık kısa duşlar alarak terin deriden uzaklaştırılması faydalıdır. Kızarıklık ve kaşıntı fazlaysa bazı ilaçlı kremlerin kullanılması gerekebilir. Çocuğunuzda ya da sizde isilik varsa dermatoloğunuza başvurabilirsiniz.

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram