Takip Edin:

İrritan Kontakt Dermatit

İrritan Kontakt Dermatit

İrritan Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit, derinin tahriş edici ya da alerjen bir maddeyle temasından sonra ortaya çıkan kaşıntılı, kızarık, bazen ağrılı olan ve hayat kalitesini bozabilen bir reaksiyondur. Kontakt dermatit alerjik ve iritan olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tahriş egzaması olarak da adlandırılan iritan kontakt dermatit, daha sık görülür ve tahriş edici bir maddeye uzun süre temas eden herkeste ortaya çıkabilir. Deride kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve çatlama görülebilir. Deterjan, çamaşır suyu gibi son dönemde daha sık kullandığımız maddelerin yanı sıra su ve sabun gibi daha az tahriş edici maddelerle de çok sık temas edilmesi irritan egzamaya neden olabilir. Elleri sık sık suya maruz kalan ev hanımları, sağlık çalışanları, kuaförler özellikle risk altındadır. Bunun dışında deriye temas eden gıda maddeleri, çeşitli sentetik materyaller de iritan egzamaya neden olabilir.

İrritan egzamadan korunmak için:

  • Elleri gerekenden fazla yıkamamak, mutlaka kurulamak,
  • Her yıkama sonrası parfümsüz nemlendirici krem sürmek,
  • Yüzey temizliği için kullanılan deterjan gibi ürünlere çıplak elle temas etmemek, gerekirse eldiven kullanmak gerekir.

Mantar, bakteri veya virüslerin bariyeri bozulan deriye daha kolay nüfuz edip enfeksiyona neden olabileceği unutulmamalıdır.

Egzamanın hangi tipte olduğunun belirlenmesi, tedavi yaklaşımını da belirler. Doktor kontrolünde kortizon içerikli ya da deri iyileşmesine yardımcı kremlerin kullanılması gerekebilir. Bahsedilen tarzda şikayetleriniz varsa, bir dermatoloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram