Takip Edin:

Hidradenitis Süppürativa

Hidradenitis Süppürativa

Hidradenitis Süppürativa Nedir?

  • Hidradenitis süppürativa, koltuk altı, meme altı, kasıklar ve genital bölgede tekrarlayan iltihaplanmayla karakterize bir hastalıktır. Sürtünmenin yoğun olduğu bu bölgelerde kıl kökleri tıkanır, yağ ve ter bezleri boşaltım yapamaz ve bakteriler çoğalır. Bağışıklık sisteminin buna şiddetli tepki vermesiyle yoğun iltihabi reaksiyon oluşur.
  • Başlangıçta sivilce benzeri olan lezyonlar zamanla daha büyük, kızarık ve ağrılı apselere dönüşür, akıntıya neden olur. Şiddetli vakalarda bu apseler birleşerek deri altında sinüs ve fistül denilen oyuk ve tüneller oluşturur. Bu alanlar sık sık enfekte olup kötü kokulu akıntıya neden olur. İyileşen lezyonlar deride kabarık izler bırakabilir.
  • Hastalık genellikle ergenlik dönemi sonrasında ve genç yetişkinlerde görülür. Şiddeti ve yaygınlığı kişiden kişiye değişir, artıp azalarak yıllarca devam edebilir. Genetik faktörler, hormonal bozukluklar, obezite, sigara kullanımı hastalığa yatkınlığa neden olur.

 

Nasıl tedavi edilir?

  • Hidradenitis süppürativanın kontrol altına alınması için kilo verilmesi, sigara içilmemesi, kıvrım bölgelerinin temiz ve kuru tutulması, dar ve ter tutan kıyafetlerin giyilmemesi önemlidir. Düzenli olarak antiseptik ürünlerle temizlik yapılması faydalıdır.
  • Antibiyotikli kremler ve tabletler en sık kullanılan tedavilerdir. Bunun yeterli kalmadığı durumlarda bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılabilir.
  • Cilt altında sürekli akıntıya neden olan sinüs ve füstüller (oyuk ve tüneller) varsa cerrahiyle buraların temizlenmesi gerekebilir.
  • Hastalığa neden olan olay kıl köklerinin iltihaplanması olduğu için lazer epilasyonla kıl köklerinin ortadan kaldırılması erken evrelerde etkili bir yöntemdir. Şiddetli vakalarda ablatif lazerlerle hastalıklı dokunun tamamen yakılarak ortadan kaldırılması da etkili bir seçenektir.
Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram