Takip Edin:

Gebelikte Deri Döküntüleri

Gebelikte Deri Döküntüleri

Gebelikte Deri Döküntüleri

  • Gebelik döneminde deride oluşan döküntülerin çoğunluğu geçici ve zararsız döküntülerdir fakat bazılarının ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gerekir. Birkaç gün içinde gerilemeyen bir döküntü oluşursa doktorunuza başvurmanız önemlidir.
  • Gebelikte en sık görülen döküntü tipi, tıpta ‘gebeliğin atopik erupsiyonu’ olarak adlandırılan gebelik egzamasıdır. Gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Gövde, kol ve bacaklarda dağınık yerleşimli, kaşıntılı, kızarık minik kabarıklıkların oluşumu ile karakterizedir. Alerjik bir bünyesi olan, geçmişte egzama sorunu yaşamış kişilerde bu döküntünün oluşma ihtimali daha yüksektir. Gebelik sonrasında geriler, anneye ve bebeğe zararı yoktur. Sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir.
  • Sık görülen bir başka döküntü tipi, gebeliğin son üç ayında ortaya çıkan ‘gebeliğin polimorf erupsiyonu’dur. Özellikle karında, çatlakların oluştuğu bölgelerden başlayan, kızarık, kaşıntılı, kurdeşen benzeri kabarıklıklar görülür. Zamanla bu döküntüler yayılabilir. İlk gebeliklerde ve çoğul gebeliklerde görülme ihtimali daha yüksektir. Gebelik sonrasında geriler, anneye ve bebeğe zararı yoktur. Sonraki gebeliklerde tekrarlaması beklenmez.
  • Gebeliğin son üç ayında başlayan yoğun kaşıntı ve kaşımaya bağlı ciltte oluşan yaralarla karakterize bir diğer döküntü ‘gebeliğin intrahepatik kolestazı’dır. Karaciğerden safra asitlerinin atılmasında sorun vardır ve biriken safra asitleri kaşıntıya neden olur. Görece nadir bir durumdur fakat prematüre doğuma neden olup bebeğin sağlığını tehdit edebilir, bu nedenle önemsenmesi gerekir. Tanısı kanda safra asitlerinin düzeyini ölçerek konur. Tedavide safra asitlerinin atılmasına yardımcı ilaçlar kullanılır. Sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir.
  • Farklı döküntü tiplerinin ayrımında öykü ve fizik muayenenin yanı sıra doktorunuz bazı laboratuvar testlerinin yapılmasını isteyebilir. Tanıyı netleştirmek için deriden biyopsi (parça) alınması gerekebilir. Tedavide nemlendiriciler, kortizon içerikli kremler, kaşıntı giderici antihistaminik ilaçlar kullanılır.

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram