Takip Edin:

Erkeklerde Androgenetik Alopesi

Erkeklerde Androgenetik Alopesi

Erkeklerde Androgenetik Alopesi

Erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi androgenetik alopesi, diğer adıyla erkek tipi saç dökülmesidir. Genellikle 30’lu yaşlarda başlar, fakat ergenlik döneminden sonra herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Dökülmenin ne zaman başlayacağı ve ne kadar yaygın olacağında genetik faktörler önemlidir, bu özellik hem anneden hem babadan kalıtılabilir.

Genellikle ilk belirtiler saç çizgisinde gerileme ve başın tepe bölgesindeki saçların seyrekleşmesi şeklindedir. Yakından incelendiğinde seyrekleşen bölgelerdeki saçların daha ince ve kısa olduğu, renginin açık olduğu görülür. Dökülme olan bölgelerde saç derisi normaldir, dökülmenin sistemik bir hastalık ya da iç organlarla ilişkisi yoktur.

Erkek tipi saç dökülmesinin hormonlarla önemli bir ilişkisi vardır. Erkeklerde bulunan testosteron adlı hormon, 5α-redüktaz isimli bir enzimle DHT’ye (dihidrotestosteron) dönüşür. DHT, özellikle erkek tipi saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgelerdeki saç köklerinde üretilir ve buradaki saçların dökülmesine yol açar. DHT hormonunun ne kadar üretileceği ve bunun ne kadar dökülme yapacağı genetik faktörlerle belirlenir.

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram