Takip Edin:

Ben (Nevüs)

Ben (Nevüs)

Ben (Nevüs)

Benler, tıptaki adıyla nevüsler, deriye rengini veren melanin pigmentini üreten hücrelerin kümeleşmesiyle oluşan zararsız yapılardır. Deri seviyesinde ya da kabarık olabilirler, renkleri ten rengiyle koyu kahverengi arasında bir tonda olabilir.

Benler doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilir, özellikte ergenlikte ve gebelik döneminde hormonal değişikliklerin etkisiyle sayılarında artış görülür. Genetik yatkınlık ve güneş maruziyeti ben oluşumunda etkilidir. Yaz aylarında güneş gören yerlerde ben sayısında artış olabilir, artış 30’lu yaşlara kadar devam edebilir. Yeni ben oluşumunu azaltmanın tek yolu güneşten korunmaktır, fakat yatkınlığı olan kişilerde güneş görmeyen yerlerde bile benler çıkabilir.

Benler kalıcıdır ve kremlerle giderilemezler. Kozmetik açıdan rahatsız edici olan benler cerrahiyle çıkarılabilir. Cerrahiyle ben çıkartmanın herhangi bir tehlikesi yoktur, fakat küçük bir iz kalabileceği unutulmamalıdır. İyi huylu olduğundan emin olunan benler lazerle ortadan kaldırılabilir, fakat anormal görünümlü, cilt kanseri açısından riskli bulunan benlerde bu yöntem uygun değildir.

Normal benler herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz, fakat bazen benlerin üstünde bazen de sağlam deride melanom denilen kötü huylu bir deri kanseri gelişebilir. Değişim gösteren ve yeni oluşan anormal görünümlü benlerin mutlaka dermatologlar tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram