Takip Edin:

Anjioödem

Anjioödem

Anjioödem

  • Anjioödem, deride aniden ortaya çıkan, arı sokmuş gibi şişliklerle karakterize bir durumdur. Bu şişlikler vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, fakat en sık dudaklar ve göz etrafı etkilenir. Kaşıntı, ağrı, hassasiyet eşlik edebilir, müdahale edilmezse genellikle 1-2 gün içinde kendiliğinden geriler.
  • Ürtiker ya da halk arasındaki adıyla kurdeşen de benzer bir durumdur fakat ürtiker derinin yüzeyel tabakalarının ödemlenmesine bağlı kızarıklık ve şişlik oluşması iken anjioödemde bu ödemlenme derinin derin tabakalarında olur. Bu iki hastalık birlikte ya da ayrı ayrı görülebilir. Anjioödemde ayrıca solunum yollarının ödemlenmesine bağlı nefes darlığı, bağırsakların ödemlenmesine bağlı karın ağrıları da eşlik edebilir.
  • Anjioödem, çeşitli gıdalar; ağrı kesici, antibiyotikler ve tansiyon ilaçları başta olmak üzere çeşitli ilaçlar; enfeksiyonlar ve romatizmal hastalıklar tarafından tetiklenebilir. Ayrıca, nadiren herediter anjioödem denilen ailevi bir form da vardır.

Anijoödemin farklı formlarında farklı tedaviler verilir, bu nedeniyle doğru tedavi için uzman bir doktor tarafından değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu amaçla ayrıntılı tıbbi öykünün yanı sıra çeşitli laboratuar testlerinden faydalanılabilir. Ürtiker ya da anjioödeminiz varsa, bir dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz.

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram