Takip Edin:

Alopesi Areata

Alopesi Areata

Alopesi Areata

Alopesi areata, halk arasındaki adıyla saçkıran, belli bir bölgedeki saçların aniden döküldüğü bir hastalıktır. En sık saçlı deride görülür fakat kaş, kirpik, sakal veya vücut kıllarında dökülme şeklinde de olabilir. Dökülme yuvarlak ya da oval şekilde, genelde bozuk para büyüklüğünde bir alanda olur. Çoğu kişide dökülme küçük birkaç alana sınırlıyken bazen geniş bölgelerde dökülme olabilir, bazı hastalarda saçların tamamı dökülebilir. Kimde nasıl seyredeceğini öngörmek mümkün değildir.

Alopesi areatada bağışıklık sisteminin saç köklerini yabancı gibi algılayarak saldırması dökülmeye neden olur. Bu durumun neden ortaya çıktığı net değildir, genetik yatkınlığı olan kişilerde stres gibi faktörlerin tetiklemesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Alopesi areata bulaşıcı değildir. İç organlardan kaynaklanan ya da iç organlara zarar veren bir durum değildir, fakat bazen tiroid bozuklukları, vitiligo gibi başka hastalıklar eşlik edebilir. Doktorunuz gerekli görürse bunlarla ilgili tetkik isteyebilir.

Saç köklerine kalıcı bir hasar olmadığı için saçların tamamen geri gelmesi mümkündür. Hastalığın seyri ve tedaviye cevap kişiden kişiye değişir. Bazı hastalarda hiçbir tedavi uygulamadan saçlar kendiliğinden geri gelirken bazılarında tedaviyle geri gelir fakat ara verince geri dökülür. Bir kısmında ise tedaviye cevap alınamayabilir.

Tedavide öncelikle saçın döküldüğü alanlara uygulanan çeşitli ilaçlı kremler kullanılır, dökülen alana ilaç enjeksiyonu yapılabilir. Bunların yeterli olmaması durumunda ağızdan hap tedavileri uygulanabilir. En uygun tedavi opsiyonu için dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram