Takip Edin:

Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit, derinin tahriş edici ya da alerjen bir maddeyle temasından sonra ortaya çıkan kaşıntılı, kızarık, bazen ağrılı olan ve hayat kalitesini bozabilen bir reaksiyondur. Kontakt dermatit alerjik ve iritan olarak ikiye ayrılmaktadır.

Alerjik kontakt dermatit (alerjik egzama), çoğu insanın sorunsuzca temas edebildiği belirli bir maddeye karşı bağışıklık sisteminin tepki vermesi nedeniyle ortaya çıkan bir egzama tipidir. Alerjik egzamada kaşıntı ve kızarıklığa minik su kabarcıkları da eşlik edebilir. Eller ve baş-boyun bölgesi en sık etkilenir fakat hemen her yerde egzama görülebilir.

Hangi nedenle alerjik egzama oluşabilir?

  • Küpe, bileklik, saat gibi takıların içindeki metaller,
  • Krem, deodorant, parfüm, şampuan, saç boyası, tırnak cilası gibi çeşiltli kişisel bakım ürünlerinin içinde bulunan koruyucular, koku verici maddeler,
  • Bazı kumaş boyaları, kıyafetlerde kullanılan malzemeler,
  • Son dönemde daha sık kullandığımız eldivenlerde ve kıyafetlerde bulunan lastik,
  • Çeşitli gıdalar, ilaçlar, ilaçlı kremler alerjik egzamaya neden olabilir.

Egzamanın nedenini belirlemek için yama testi (patch test) denilen, dermatologların uyguladığı bir test yapılması gerekebilir. Tedavide en önemli unsur, alerjiye neden olan maddenin saptanması ve bu maddeye temastan kaçınmaktır. Egzama şikayetiniz varsa, nedeninin araştırılması için bir dermatoloji uzmanına başvurmanızı öneriyoruz.

Date:

Tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen bize ulaşın.

Instagram